Černobílá v barvách
Tento článek je názornou ukázkou, že i na černobílý snímek má vliv různé nastavení barev. Někdo by mohl namítnot, že černobílá nemá žádné barvy. V podstatě má pravdu, ale každý odstín šedé barvy, která je u černobílých snímků má v reálném podání nějakou barvu. A díky tomu se může černobílý snímek různě modifikovat, aby například bylo zvýrazněno nějaké popředí. A to se děje právě díky těmto barvám.
Jak na to
Pro převod fotografie používám program GIMP. Za prvé proto, že používám jako operační systém Linux a za druhé, že je tento program zcela zdarma a vyrovná se konkurentnímu předraženému Photoshopu. Takže pojďme na to. Tento snímek bude ukázkový:
Práce v Gimpu
Po otevření snímku v programu Gimp, můžeme rovnout přejít k mixéru kanálů, kde se budeme hrát s barvičkami. Do tohoto kanále se dostanete přes hlavní nabídku "Barvy / Komponenty / Mixer kanálů".
Tady si jako první zaškrtneme dvě políčka vlevo dole "Monochromatické" a "Zachovat jas". Tím se obrázek převede na černobílý a při posunování barev bude zachováván jas jednotlivých kanálů. No a na tomto nastavení můžete začít experimentovat různým posunováním jezdců u jednotlivých barev.
Výsledky pak mohou být různé, podle nastavení.
Snímek při pouhém převodu na černobílý, bez použití mixéru kanálů:
Snímek převedený pomocí mixéru kanálů, ale bez nastavení jednotlivých barev:
Snímek převeden pomocí mixéru kanálů s nastavením barev:
Ukázky
Další ukázkové snímky byly pořízeny fotografkou Pababi a je na nich pěkně vidět rozdíly při převodu snímku na černobílý při použití mixéru kanálů.
Tak vypadá snímek exportovaný přímo funkcí "Převést na černobílý", kterou disponují různé frafické editory a prohlížeče. Fotografovaný objekt splývá s pozadím, což ubírá kvalitě snímku.
A tak pak mohou výsledné snímky vypadat po převodu z barevných na černobílé pomocí mixéru kanálů.