Napište mi
X

Napište mi

Zpráva
Ochrana
 

Černobílá v barvách

Tento článek je názornou ukázkou, že i na černobílý snímek má vliv různé nastavení barev. Někdo by mohl namítnot, že černobílá nemá žádné barvy. V podstatě má pravdu, ale každý odstín šedé barvy, která je u černobílých snímků má v reálném podání nějakou barvu. A díky tomu se může černobílý snímek různě modifikovat, aby například bylo zvýrazněno nějaké popředí. A to se děje právě díky těmto barvám.

Jak na to

Pro převod fotografie používám program GIMP. Za prvé proto, že používám jako operační systém Linux a za druhé, že je tento program zcela zdarma a vyrovná se konkurentnímu předraženému Photoshopu. Takže pojďme na to. Tento snímek bude ukázkový:

cb_0.jpg

Práce v Gimpu

Po otevření snímku v programu Gimp, můžeme rovnout přejít k mixéru kanálů, kde se budeme hrát s barvičkami. Do tohoto kanále se dostanete přes hlavní nabídku "Barvy / Komponenty / Mixer kanálů".

gimp_cb2.jpg

Tady si jako první zaškrtneme dvě políčka vlevo dole "Monochromatické" a "Zachovat jas". Tím se obrázek převede na černobílý a při posunování barev bude zachováván jas jednotlivých kanálů. No a na tomto nastavení můžete začít experimentovat různým posunováním jezdců u jednotlivých barev.

gimp_cb3.jpg

Výsledky pak mohou být různé, podle nastavení.

Snímek při pouhém převodu na černobílý, bez použití mixéru kanálů:

cb_3.jpg

 

Snímek převedený pomocí mixéru kanálů, ale bez nastavení jednotlivých barev:

cb_1.jpg

Snímek převeden pomocí mixéru kanálů s nastavením barev:

cb_2.jpg

Ukázky

Další ukázkové snímky byly pořízeny fotografkou Pababi a je na nich pěkně vidět rozdíly při převodu snímku na černobílý při použití mixéru kanálů.

Tak vypadá snímek exportovaný přímo funkcí "Převést na černobílý", kterou disponují různé frafické editory a prohlížeče. Fotografovaný objekt splývá s pozadím, což ubírá kvalitě snímku.

pajabi.jpg

A tak pak mohou výsledné snímky vypadat po převodu z barevných na černobílé pomocí mixéru kanálů.

pajabi_kolaz.jpg