Napište mi
X

Napište mi

Zpráva
Ochrana
 

HDR snadno a rychle

Pro vytváření HDR snímků, respektive "pseudo HDR" a různé úpravy, které běžné grafické editory nemají, existuje program Photivo. Jelikož program nedisponoval českým překladem, který je u tak rozsáhlého programu pro většinu uživatelů celkem podstatný, ujal sem se překladu sám. Na oficiálních stránkách není zatím má čestina do programu přidána, jelikož zatím čeká na implementaci do nové verze programu. Nicméně čestinu si můžete stáhnout zde: photivo_czech.qm.zip Instalace je v celku jednoduchá a spočívá pouze v nakopírování souborů (photivo_Czech.qm, photivo_Czech.ts) z archivu do složky do složky Translantions ve složce programu.

Jak na to

Po nainstalování programu a následného přidání češtiny, si můžeme ukázat jak jednoduše jde vytvořit HDR v rozsáhlém výčtu funkcí, kterými program disponuje. Pro začátek upozorním, že program umí pracovat pouze se surovými snímky neboli RAW soubrory.

Otevření souboru RAW v programu

U nově otevřené fotky není  v podstatě na této stránce co nastavovat. Jsou tu základní nastavení, ze kterých by se dalo vybrat pouze vyvážení bílé barvy a v demozaikování nastavení korekce chromatické aberace.

photivo1.png

Nastavení expozice

Přikročíme k dalšímu kroku, který v podstatě můžeme taky vynechat, pokud je snímek dobře exponován. Já sem zesvětlil snímek o 1EV. Všímavější si určitě všimli, že jsem přeskočil záložku "Geometrie". V té se dá korigovat různé zkreslení objektivu, jako je například perspektiva, zaoblení a různé další funkce včetně ořezu snímku.

photivo2.png

Tvorba HDR

Po předchozích nastavení, které se dají v podstatě i přeskočit, se dostáváme k hlavní části úpravy snímku do HDR. Na této záložce jsou pro nás důležité nastavení "Kontrast textury I" a "Kontrast textury II".  První nastavení, zvýrazňuje tmavší oblasti, druhé nastavení zvýrazňuje světlejší oblasti. Síla (Množství) je u každého snímku individuální, a tak je nutné vyzkoušet její různé nastavení.  Z dalších nastavení na této záložce bych zmínil pouze "Obnovu světel / stínů / tmy". Jde tam u dvou položek vybrat, co má být obnoveno. Zda stíny, střední tóny a nebo přesvícené místa se mají opravit. Nastavují se pro ně hodnoty v EV. Opět je nastavení individuální a může vést k opravě i úplně přeexponovaných nebo podexponovaných míst. Pokud ovšem nebyla překročena mez snímače, kdy už obnova možná není.

photivo3.png

Doladění barev

HDR snímek by byl v podstatě vytvořen, ale tím ,že byly vytaženy dříve zkryté detaily, se snímek stal pro oko méně barevným. To lze jednoduše napravit na další záložce u položky "Křivka saturace". Křivku stačí posunout do horní části. Může být klidně rovná nebo zakřivená podle toho jaká barva má být zvýrazněna. U tohoto snímku jsem přidal trochu více zelených odstínů s rozptylem po celé barevné škále.

photivo4.png

Dokončení a export

Dostáváme se k dokončení tvorby snímku HDR. Na záložce "Výstup" můžeme ještě zesílit efekt HDR snímku u položky "Sigmoidální kontrast". Tento krok není nutný, ale někdy vede k lepším výsledkům. U výstupních parametrů se může navolit v jaké kvalitě se má snímek uložit, zda bude obsahovat název snímku, copyright a další věci. Po tomto konečném nastavení se může fotka uložit a to buď pomocí klávesové zkratky "ctrl+s" a nebo ikonkou čtverečku se šipkou co ukazuje dolů. Možná  jste si v průběhu nastavování všimli, že snímek je oproti originále menší. Je to tak schválně aby různé nastavení netrvalo dlouho a všechno bylo rychle hotové. Ve výchozím nastavení je snímek zmenšen 1:4, což je viditelné v levé spodní části programu. Takže je dobré ještě před uložením snímek opět zvětšit na původní velikost 1:1. Program upozorní, že toto nastavení může být pomalé atd, ale to už je jedno jelikož veškeré nasatvení je hotovo a snímek bude jen uložen. 

photivo5.png

Srovnání snímků

dsc_1169.jpgdsc_1169_hdr.jpg

Někomu se to líbit může a někomu ne. Když se to s efektem HDR nepřežene, tak výsledný snímek dostane větší dynamický rozsah a pořád bude vypadat jako normální fotka na které by skoro nikdo nehádal, že je takhle upravovaná. Například:

gimp_cb1.jpg