Napište mi
X

Napište mi

Zpráva
Ochrana
 

Obnova smazaných dat

Určitě každému se už podařilo omylem smazat nějakou fotku z SD karty, případně i celou kartu. Pokud se to stane není ještě nic ztraceno. Stačí na to jednochý program na obnovu snímků z SD karty a hlavně na kartu už nic nefotit a nenahrávat. Program pro tuto obnovu se jmenuje PhotoRec a je dostupný pro všechny operační systémy. Ve windows stačí pouze stáhnout zabalený program a rozbalit ho. Není nutné ho instalovat a rovnou spustit soubor "photorec_win.exe". U windows navíc při spuštění programu musíte být přihlášeni jako administrátoři. Pokud jste na počítači doma, tak z 99,9% jste tak přihlášeni a ani o tom nevíte. :) V linuxu se program instaluje pomocí příkazu dané distribuce. Opět musíte při instalaci i spuštění programu být přihlášeni jako administrátoři. U linuxu jste z 99,9% přihlášeni jako normální uživatelé - ne administrátoři. Program v linuxu se nejjednodušeji instaluje pomocí konzoly. Pro linux Mageia, Mandriva je postup takový:
V konzoli se přihlásit jako root (administrátor) příkazem "su", poté budete vyzváni k zadání administračního hesla (při jeho psaní se neobjevují žádné hvězdičky) po potvrzení jste přihlášeni jako root. Pak stačí (u těchto dvou distribucí) zadat příkaz "urpmi photorec", potvrdit instalaci a je hotovo. Program po instalaci pak stačí spustit příkazem "photorec". Jednoduché že? :)

Rozhraní programu

Po spuštění programu se objeví v příkazovém řádku "textový program", který lze ovládat pomocí klávesnice.

Průvodce programem

Prvním krokem je výběr disku, na kterém chceme provést obnovu smazaných fotek.

photorec1.jpg

Druhým krokem je výběr tabuky disku. Je možné vybrat první možnost "No partition", tím se projde kompletně celý disk.

photorec2.jpg

Dalším krokem je zvolení typu systému disku. Pro SD karty to je FAT...

photorec3.jpg

Následuje nastavení, zda se má obnovit celá karta (Whole) a nebo pouze její "prázdá část" (Free). Pokud karta funguje a snímky, které tam jsou jdou překopírovat, stačí použít obnovu pouze prázdné části. Pokud je celá karta poškozená, je lepší dát obnovit celou kartu (jak taky jinak že? :) ).

photorec4.jpg

Posledním krokem je výběr složky v PC, kam se mají obnovené fotky uložit. Po jejím zvolení stačí zmáčknout klávesu "c" a pohodlně se usadit a čekat, až program dkončí obnovu smazaných fotek z karty.

photorec6.jpg

Závěr

Při přípravě tohoto článku, hlavně při vytváření ukázkových obrázků, jsem na SD kartě měl asi 30 fotek. Po použití programu, se z ní obnovilo celkem 675 fotek. Takže čistý výsledek je asi 645 fotek, které už byly smazány nebo byla karta zformátována ve foťáku. Myslím, že to není špatný výsledek. ;)