Napište mi
X

Napište mi

Zpráva
Ochrana
 

RAW vs JPG

Zamýšleli jste se někdy nad tím zda používat na svém fotoaparátu pro fotografie formát RAW a nebo JPG? Pokud ne, tak vám určitě stačí kvalita fotografií taková jakou ji zvládne formát JPG. Pro ty co chtějí dostat z fotky maximum je RAW formát přímo určen. V podstatě se dá říct, že při použití RAW formátu není nutné vyvažovat bílou barvu a není nutné mít přesnou expozici. Pokud se totiž vybážení bílé barvy nastaví špatně, není v tom žádný problém, jelikož se tato "vada" dá lehce odstranit v nějakém RAW editoru. Stejně tak i lze v určité míře zachánit podexponované nebo naopak přeexponované snímky. Ovšem u všech chyb platí, že už to nesmí být velký extrém.

Nicméně abychom se vrátili ke kvalitě fotografie. Už jen samotné "vyvolání" RAWu z nějakého editoru podá lepší výsledek než je fotografie focená pouze do JPG. Jeden příklad:

 

raw_jpg.jpegNa této fotografii je vidět rozdíl mezi exportovanou fotorafií z RAWu (levá strana) a fotografií focenou přímo do JPG (pravá strana). Pro větší názornost jsem ještě udělal pár prolínacích výřezů z RAWu na JPG fotografii (označeno šipkami). Pro export fotografie byl použit volně dostupný RAW editor RawTherapee ve kterém nebylo nic nastavováno. Prostě se fotografie pouze nechala uložit do JPG formátu. Abych ještě upřesnil pořízení fotografie, tak napíšu, že to bylo foceno fotoaparátem Nikon D90 s objektivem Nikkor 18-105 s nastavením kvality fotografií na RAW+JPG (JPG v nejvyšší kvalitě).

Pokud ovšem někdo fotí například do novin, časopisů, web stránky, tak se asi těžko bude chtít zabývat nějakým RAW formátem, protože bude chtít co nejdřív publikovat své fotografie. Nicméně i toto zamýšlené použití fotografí je možné fotit do RAWu. Zmíněný editor (a nejspíš i všechny ostatní) má funkci hromadného exportu fotografií z RAWu do zvoleného výstupního formátu, který nemusí být zrovna JPG. Takto vyexportované fotografie budou určitě vypadat líp. Nicméně musím podotknout, že kvalitní fotografii nedělá její technická kvalita, která sice má taky své místo, ale kvalitu fotografie určuje zejména její obsah, totiž to co je na fotografii zachyceno. 

Tak snad jsem některé uživatele, kteří se nemohli rozmyslet jaký formát fotografií používat trochu navnadil alespoň na vyzkoušení RAWu.