Napište mi
X

Napište mi

Zpráva
Ochrana
 

Selektivní kontrast

V tomto návodu ukážu jak v programu AfterShot Pro od firmy Corel, udělat z ne moc podařeného snímku, snímek zajímavý. Návod bude spíše obrázkový a nebude zaměřen na to, jak nastavit různé posuvníky, ale spíš na to jak provést lokální úpravy pomocí vrstev a dvou různých selektivních nástrojů. Ještě dodám podstatnou informaci, že tento postup jde dělat pouze se snímkem RAW.

1/ Zobrazení původního snímku v editoru.

uprava_local_1.jpg

2/ Výběr a ořez "lepší" části snímku. Pro samotný ořez slouží třetí ikonka pod náhledem obrázku.

uprava_local_2.jpg

3/ Po ořezu se mohou aplikovat základní úpravy pro celý snímek. Korekce expozice, obnova světel, obnova stínů, kontrast a podobně... Záleží jak je daný snímek vyfocen.

uprava_local_3.jpg

4/ Odtud už bude práce spočívat na selektivní úpravě pomocí vrstev. Nahoře nad histogramem je hned první ikonka (překrývající se listy papíru), která otevře plovoucí okno s výpisem vrstev. Jelikož ještě žádné neexistují, tak ve výpisu bude jen "Hlavní vrstva" (samotný obrázek). Pro lokální úpravy je nutné přidat vrstvu pomocí tlačítka "+ Přispůsobit".

uprava_local_5.jpg

6/ Na vytvořené vrstvě se pak dají pomocí štětce označit místa, které se pak mají dále upravovat, bez toho aby to mělo vliv na okolí výběru. Po kliknutí na ikonku štetce se do obrázku dá "malovat" a v podstatě zamalovat místo budoucí úpravy. Toto zamalování je ve výchozím nastavení bílé a jde buď zobrazit nebo skrýt pomocí zatrhávacího políčka "Zobrazit tahy". Průměr štětce se dá změtšit nebo zmenšit pomocí kolečka myši.

uprava_local_6.jpg

7/ Po "zamalování" požadované části obrázku se tato část dá dále upravovat tak jako původní obrázek, jen s tím rozdílem, že aplikované úpravy se budou týkat pouze této vyznačené části.

uprava_local_7.jpg

8/ Stejný postup jde dělat i výběrem pomocí křivky (ikonka vedle štetce). Její použití je ze začátku trošku krkolomné než uživatel přijde na to jak funguje, poté je ale rychlejší než "malování" štětcem. Úpravám se opět meze nekladou a budou se týkat opět jen tohoto výběru. Teda za předpokladu, že tato úprava bude opět na nové vrstvě. Jinak se do výběru aplikuje nastavení dané vrstvy, ve které je výběr proveden. Je lepší dělat každou úpravu do nové vrstvy, jelikož ne všude bude výhodné stejné nastavení u různých částí snímku.

uprava_local_8.jpg

Po provedení požadovaných úprav pak stačí nově vytvořený snímek uložit a radovat se po dobře odvedené práci.

Srovnání snímků

Původní snímek bez úprav (pouze ožez pro lepší názornost)

uprava_local_10.jpg

Upravený snímek.

uprava_local_9.jpg