Napište mi
X

Napište mi

Zpráva
Ochrana
 

Simulace přechodového filtru

Jednoduchý návod jak v Gimpu simulovat neutrální přechodový filtr. Nebudu psát jak otevřít obrázek a podobné banální věci, jelikož to už by každý měl zvládat. Celý postup shrnu do pár bodů.

1. Duplikace a ztmavení

Jako první bod bude duplikace původního obrázku do nové vrstvy. Jde to buď klávesovou zkratkou shift+ctrl+d, nebo pomocí ikonky na pravém panelu - dně okýnka přes sebe. Jako druhý bod by bylo ztmavení této duplikované vrstvy pomocí křivky. Tento nástroj je dostupný pod nabídkou Barvy/Křivky.

1_simulace_filtru_1.jpg

2. Maska vrstvy

Druhý bod bude spočívat v přidání masky vrstvy pro již stmavenou duplikovanou vrstvu obrázku. Opět se to dá udělat dvěma způsoby. Buď pomocí hlavní nabídky Vrstva/Maska/Přidat masku vrstvy nebo kliknutím na zduplikovanou vrstvu vpravo ve výpisu vrstev pravým tlačítkem a zvolit přímo Přidat masku vrstvy. Na nastavení masky ponechte zaškrtlé výchozí nastavení Bílá (úplné krytí) a vytvořte samotnou masku kliknutím na +Přidat. Tak a tady víceméně všechno důležité končí.

2_simulace_filtru_1.jpg

3. Samotná simulace

Třetí a poslední krok je ve vytvoření samotné simulace přechodového filtru. Stačí na to aktivovat (kliknout) namasku vrstvy (vpravo na panelu) a pomocí nástroje Mísení: vyplnit vybranou plochu barevným přechodem nebo prostě zmáčknutí písmenka "L" vytvoříme přechod z bílé do černé v místě kde se má projevit účinek filtru. To znamená, že kde má začínat přechod stačí kliknout a táhnout myší na místo, kde už bude plná síla filtru. Pak to vytvoří dojem použití přechodového filtru přímo na foťáku. Co bude v černém poli, bude viditelné z původního světlého obrázku, co bude naopak v bílém bude viditelné z toho duplikovaného ztmaveného obrázku. V přechodu mezi nimi se budou oba obrázky mísit, takže nebude nic poznat ;)

3_simulace_filtru_1.jpg

Pokud fotíte do RAW, tak můžete vytvořit různé expozice při ukládání fotky - jednu normální světelnost a jednu tmavší. Ty pak dát nad sebe na vrstvy a použít pouze masku vrstvy. Získáte tím víc detajlů, než při stmavení světlého jpg. Celý postup jde udělat i obráceně a to zesvětlením tmavých míst. Taky je možné ručně do masky vrstvy domalovat bíle nebo černě co má být z které vrstvy viditelné. Možnosti jsou víceméně neomezené.

4. Ukázka

A teď už jen pro srovnání původní a upravená fotka pomocí tohoto návodu.

original_1.jpg

uprava_1.jpg